Skóra jest najbardziej naturalnym materiałem obiciowym. Mimo że jest już wykorzystana do produkcji mebla nadal potrzebuje pielęgnacji i regeneracji. Tak jak dbamy o naszą skórę powinniśmy zadbać o skórzane meble aby przedłużyć ich żywotność. Tapicerkę skórzaną należy czyścić, odpowiednio do stopnia zabrudzenia, 1 - 3 razy na kwartał. Konserwacja mebla polegająca na odbudowaniu warstwy ochronnej skóry powinna być przeprowadzana co ok. 6 m-cy, niezależnie od intensywności użytkowania.
Pielęgniacja skóry
Skóra jest materiałem naturalnym, który jako materia organiczna reaguje na wpływ otoczenia zewnętrznego. W garbarni skóra poddawana jest skomplikowanym procesom obróbki, które pozbawiają jej zdolności regeneracji. Dlatego podczas preparacji wykorzystywane są substancje nawilżające, których zadaniem jest nadanie skórze miękkości i elastyczności. Jednak podczas eksploatacji substancje te wyparowują pozostawiając skórę bez ochrony przed szkodliwymi czynnikami takimi jak zmiany temperatury, wilgotności a przede wszystkim soli (zawartej np. w pocie ludzkim), które powodują przesychanie skóry prowadząc do jej stwardnienia i pękania. Nie można także lekceważyć niszczącego działania tłuszczy i innych płynów, które w skórze jełczeją. Dlatego tak ważne jest aby „pomagać” skórze w jej regeneracji.
W wypowiedziach wielu użytkowników mebli skórzanych można usłyszeć o „domowych sposobach” pielęgnacji skóry, począwszy od mleczka Nivea poprzez mleko pełnotłuste do olejku rycynowego czy oliwy z oliwek. Takie środki niestety nie na wiele przydają się dzisiejszym skórom. Skóry wcześniej garbowane środkami roślinnymi były w obrębie siedzeń czy w obuwiu bardzo grube i mocne. Można było natłuszczać je prawie wszystkim. Najważniejsza była impregnacja tłuszczem. Zanim ta „domowa recepta” przyniosła swoje negatywne skutki, okres użytkowania siedzeń czy obuwia się skończył. Dzisiejsze skóry są cieńsze, bardziej miękkie i inaczej garbowane. Wymagają zatem określonej pielęgnacji.
Jak dbać o skórę?
Aby skóra jak najdłużej zachowywała swoje właściwości powinna być okresowo poddawana zabiegom konserwującym. W zależności od intensywności użytkowania zabiegi takie powinno się stosować 2-4 razy w roku. Należy także pamiętać aby powstałe podczas użytkowania intensywne zabrudzenia i plamy usuwać jak najszybciej.
Do takich zabiegów należy używać specjalnie opracowanych środków do pielęgnacji.
Do czyszczenia i pielęgnacji mebli tapicerowanych skórą naturalną, skórą ekologiczną i tkaninami polecamy preparaty LCK.